Laboratorium kryminalistyczne
Prawnik praktyk, czy to sędzia, adwokat czy prokurator musi nie tylko biegle posługiwać się przepisami prawa, ale także współdziałać z biegłymi różnych specjalności. Musi prawidłowo identyfikować problemy, których wyjaśnienie, czy rozwiązanie wymaga wiadomości specjalnych. W konsekwencji musi wiedzieć, do którego biegłego, lub której „instytucji naukowej lub specjalistycznej” ma się zwrócić, jak sformułować pytania do biegłych i na koniec musi zrozumieć przysłaną mu opinię i co więcej, musi umieć ja ocenić. To wszystko wymaga od prawnika znajomości warsztatu biegłego, znajomości metodologii dyscypliny naukowej lub specjalności, którą on reprezentuje, a która dostarcza podstaw naukowych dla ekspertyzy stanowiącej podstawę opinii.
Zadaniem kryminalistyki, a także medycyny sądowej czy psychiatrii sądowej wykładanych prawnikom jest właśnie przybliżenie warsztatu biegłych, pokazanie możliwości tych dyscyplin, ich stosowanych w nich metod. Ma zarazem uświadomić prawnikom, że wszystkie stosowane w tych dyscyplinach metody mają swoją wydolność, swoje ograniczenia, margines błędu. Ma uświadomić prawnikom, że każda z tych dyscyplin ma swój paradygmat, swoje reguły sztuki. Bez ich znajomości, jak wspomniano wyżej, prawnik nie potrafi ani dobrze określić zadania, jakie zleca biegłemu, często nie potrafi zrozumieć opinii, a już zupełnie nie potrafi krytycznie jej ocenić. Prowadzi to niejednokrotnie do błędnych wyroków sądowych, w tym do największej porażki wymiaru sprawiedliwości, jaką niewątpliwie jest skazanie niewinnego człowieka.
Przedstawienie studentom warsztatu biegłego, zasad dokonywania oględzin miejsc i zabezpieczania dowodów odbywa się w Laboratorium Kryminalistycznym WPAiSM.
LABORATORIUM KRYMINALISTYCZNE:
Nasze laboratorium ma niejako dwie części.
Część pierwsza, to laboratorium techniczno-kryminalistyczne. Jest tu sprzęt do prowadzenia oględzin miejsc zdarzeń i treningowy program „wirtualne miejsce zbrodni”. Obejmuje on aplikację symulatora wirtualnej rzeczywistości "Wirtualna scena zbrodni", która za pomocą okularów VR z dwoma kontrolerami ruchu umożliwia studentom samodzielne badanie miejsca zbrodni. Ponadto mamy tu stanowiska do pracy, wyposażone w mikroskopy stereoskopowe, gdzie studenci mogą badać podstawowe ślady kryminalistyczne: daktyloskopijne, mechanoskopijne, ślady broni palnej pozostawione na amunicji, a także mogą badać podrobienia bądź przerobienia dokumentów. W laboratorium jest też komparator kryminalistyczny, pozwalający na porównywanie powiększonych obrazów śladów dowodowego i porównawczego. Studenci mogą się tu zapoznać z metodyka oględzin miejsc przestępstw oraz z technika zabezpieczania śladów.
Część druga, to pokój do badań poligraficznych, wyposażony w nowoczesny poligraf komputerowy. Pokój jest monitorowany, studenci mogą na monitorze śledzić przebieg badania poligraficznego.