Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych

PRACA DYPLOMOWA I EGZAMIN DYPLOMOWY-TURYSTYKA I REKREACJA

1. Praca dyplomowa. Informacje podstawowe

Student kierunku turystyka i rekreacja jest zobowiązany przygotować i złożyć pracę dyplomową (licencjacką). Uzyskanie co najmniej dostatecznej oceny pracy dyplomowej oraz pozytywny wynik raportu antyplagiatowegojest jednym z warunków dopuszczenia studenta do egzaminu dyplomowego.

Za pracę dyplomową może być uznana wyłącznie praca przygotowana samodzielnie przez studenta pod kierunkiem wybranego promotora.

Lista promotorów, prowadzących seminaria dyplomowe, znajduje się w systemie sylabus wraz z kartami przedmiotu. Studenci wpisują się na listę w dziekanacie lub na spotkaniu organizacyjnym ogłoszonym przez promotora. Przez wpis na listę rozumie się także deklarację uczestniczenia w danym seminarium, założoną za pośrednictwem korespondencji mailowej.

Seminarium dyplomowe powinno liczyć nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15 seminarzystów. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą dziekana, liczba seminarzystów może być większa. Zmiana promotora może zostać dokonana z powodów organizacyjnych lub na uzasadniony wniosek studenta decyzją dziekana po uzyskaniu zgody promotora dotychczasowego i promotora przyjmującego.

Promotorzy przydzielają bądź ustalają tematy prac dyplomowych z uczestnikiem w pierwszym semestrze seminarium. Szczegółowe zasady przygotowania od strony formalnej i merytorycznej pracy dyplomowej określa promotor w czasie seminarium.

Oceny pracy dyplomowej, która musi być poprzedzona jej sprawdzeniem przy wykorzystaniu Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA), dokonuje promotor oraz jeden recenzent. Jeśli promotor ocenił pracę na ocenę niedostateczną, nie może być dopuszczona do obrony. Recenzje prac dyplomowych są jawne dla studenta poprzez fakt ich udostępnienia w Wirtualnym Dziekanacie (WD) przed datą egzaminu dyplomowego.

Po egzaminie dyplomowym zakończonym oceną pozytywną, dziekanat przekazuje każdą pracę dyplomową do ogólnopolskiego oraz uczelnianego Repozytorium Prac Dyplomowych ERIKA.

2. Struktura pracy dyplomowej

Praca dyplomowa - wymagania edytorskie

Tekst pracy dyplomowej musi spełniać następujące kryteria:
a) format arkusza papieru: A4;
b) marginesy: górny - 2,5 cm dolny - 2,5 cm lewy - 3,5 cm prawy - 1,5 cm
c) czcionka:
• czcionka używana w tekście: Times New Roman - wielkość 12 pkt;
• czcionka używana w przypisach: Times New Roman - wielkość 10 pkt;
d) odstęp między wierszami: 1,5 interlinii;
e) akapity wyjustowane;
f) numeracja stron: ciągła; na stronie tytułowej numer strony powinien być niewidoczny.

Praca dyplomowa musi zawierać streszczenie w języku oryginału i angielskim (a także w j. polskim, jeżeli j. oryginału jest inny niż j. polski) oraz 4-6 słów kluczowych w języku oryginału i angielskim (a także w j. polskim, jeżeli j. oryginału jest inny niż j. polski). Tekst obejmujący streszczenie nie może przekraczać 1000 znaków (ze spacjami). Streszczenie należy przygotować wedlewzoru/zał. Nr 3 do „PROCEDURY DYPLOMOWANIA NA KIERUNKU TURYSTYKA I REKREACJA (STUDIA O PROFILU PRAKTYCZNYM)(dalej „Procedura…”)

Strona tytułowa pracy dyplomowej
Według załączonego wzoru/zał. Nr 2 do „Procedury….

Spis treści
Spis treści z naniesionymi numerami porządkowymi oraz stronami, umieszczony na osobnej stronie, numeracja rozdziałów i podrozdziałów oraz stron z wykorzystaniem cyfr arabskich.

Wstęp
Wstęp do pracy dyplomowej powinien zawierać kolejno następujące elementy:
- wprowadzenie do tematyki pracy,
- uzasadnienie wyboru tematu pracy,
- nakreślenie stanu badań i tła z literatury przedmiotu,
- określenie celu pracy, tezy i /lub hipotezy
- określenie założeń metodologicznych pracy,
- omówienie struktury pracy i treści poszczególnych rozdziałów,

W przypadku prac realizowanych na studiach o profilu praktycznym powinna uwzględniać fakt potwierdzenia umiejętności diagnozowania i rozwiązywania problemów praktycznych powiązanych ze specyfiką kierunku studiów.

Część zasadnicza
Część zasadnicza pracy dyplomowej powinna być podzielona na rozdziały opatrzone kolejnym numerem oraz tytułem. Każdy rozdział rozpoczyna się od nowej strony. Rozdziały powinny zostać podzielone na podrozdziały, które również są numerowane i zatytułowane. Numeracja oraz tytuły rozdziałów i podrozdziałów powinny odpowiadać informacjom zawartym w spisie treści.

Poszczególne rozdziały powinny być sformułowane w układzie dowodzącym merytorycznie i logicznie uporządkowanej tematyki całej pracy dyplomowej.

Przypisy należy umieszczać pod tekstem na dole strony.

Zakończenie
W zakończeniu powinny zostać syntetyczne wnioski odnoszące się do sformułowanego we wstępie celu pracy, w szczególności zalecane jest wskazanie na wymiar aplikacyjny realizowanego tematu pracy. Zakończenie powinno zawierać najważniejsze wnioski i ustalenia wynikające z przeprowadzonego postępowania badawczego.

Bibliografia
Zasady sporządzania bibliografii określa promotor.

 3. Jednolity System Antyplagiatowy (JSA)

Ocena pracy dyplomowej musi być poprzedzona sprawdzeniem pracy za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. Weryfikacji w JSA dokonuje promotor i analizuje otrzymany raport.

Składając pracę dyplomową, student oświadcza m.in., że praca nie narusza praw autorskich w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ani dóbr osobistych chronionych przepisami ustawy Kodeks cywilny. Wprowadzanie w błąd co do autorstwa i nieuprawnione korzystanie z cudzego utworu stanowi naruszenie przepisów ustawy i może skutkować konsekwencjami cywilnoprawnymi jak i karnoprawnymi.

Praca dyplomowa nie będzie uznawana za złożoną, jeśli nie przejdzie weryfikacji za pomocą JSA z wynikiem pozytywnym.

 4. Termin do złożenia i forma pracy

Termin złożenia pracy dyplomowej upływa z końcem sesji poprawkowej w ostatnim semestrze studiów. W uzasadnionych przypadkach, Dziekan może na wniosek studenta przedłużyć powyższy termin, jednak nie więcej niż o trzy miesiące.

Student skierowany do powtarzania przedmiotu lub przedmiotów realizowanych w ostatnim semestrze studiów zobowiązany jest złożyć pracę dyplomową w terminie przewidzianym do zaliczenia powtarzanego przedmiotu lub przedmiotów.

Termin złożenia pracy dyplomowej jest zachowany pod warunkiem pozytywnej jej oceny przez promotora oraz weryfikacji przez JSA z wynikiem pozytywnym.

Student przedkłada promotorowi do jego ostatecznej akceptacji oraz weryfikacji w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym, zwanym dalej „JSA”, pracę dyplomową w wersji elektronicznej w postaci scalonego pliku PDF w rozmiarze nieprzekraczającym 20 MB. Ewentualne załączniki powinny być przesłane w postaci jednego pliku archiwum (ZIP, RAR, 7Z), a rozmiar poszczególnych plików nie może przekraczać 60 MB.

Promotor po zaakceptowaniu ostatecznej wersji pracy dyplomowej przesyła do dziekanatu elektroniczną jej wersję wraz z raportem JSA i oświadczeniem o dopuszczeniu do obrony.

Pracownik dziekanatu przekazuje pracę w wersji elektronicznej recenzentowi.

Student dostarcza do dziekanatu podpisane własnoręcznie oświadczenie o prawach autorskich.

 5. Egzamin dyplomowy. Informacje podstawowe

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest: (1) zaliczenie wszystkich obowiązkowych przedmiotów przewidzianych programem studiów i planem studiów; (2) uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS określonej w programie studiów; (3) uzyskanie co najmniej dostatecznej oceny pracy dyplomowej.

Dziekan wyznacza termin egzaminu nie wcześniej, niż na dwa tygodnie od daty złożenia przez studenta wszystkich wymaganych dokumentów, opisanych w pkt. 4 powyżej, przy czym termin obrony (egzaminu dyplomowego) ustalany jest przez promotora w porozumieniu z prodziekanem, recenzentem i studentem.

Dopuszczenie do egzaminu dyplomowego następuje po stwierdzeniu, że student nie zalega z opłatami za studia.

Promotor i recenzent sporządzają recenzje pracy dyplomowej i są zobowiązani udostępnić je w Wirtualnym Dziekanacie (WD) nie później niż na tydzień przed wyznaczonym terminem egzaminu dyplomowego. Studentowi zapewnia się możliwość zapoznania się z recenzjami za pośrednictwem WD. Jeżeli ocena wystawiona przez promotora jest pozytywna, a recenzent ocenił pracę negatywnie, dziekan powołuje dodatkowego recenzenta. W takim przypadku warunkiem dopuszczenia studenta do egzaminu dyplomowego jest pozytywna ocena pracy przez dodatkowego recenzenta. Termin obrony wyznaczany jest wówczas nie wcześniej niż po zamieszczeniu w WD pozytywnej recenzji sporządzonej przez drugiego recenzenta.

Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana. W skład komisji wchodzą: (1) dziekan albo upoważniony przez dziekana nauczyciel akademicki co najmniej ze stopniem naukowym doktora - jako przewodniczący; (2) promotor pracy dyplomowej; (3) recenzent.

 6. Forma i zakres egzaminu dyplomowego

Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym i odbywa się w języku, w którym student przygotował pracę.

W trakcie egzaminu dyplomowego student otrzymuje co najmniej 2 pytania z tematyki pracy dyplomowej oraz drogą losowania co najmniej 1 z 30 pytań z zakresu studiów na kierunku turystyka i rekreacja (Załącznik: Zagadnienia do egzaminu dyplomowego).

Ocena z egzaminu jest liczona jako średnia arytmetyczna ocen za poszczególne pytania i zaokrąglana zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ostatecznego wyniku studiów.

 7. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo na egzaminie dyplomowym lub otrzymanie oceny niedostatecznej

W przypadku uzyskania na egzaminie dyplomowym oceny niedostatecznej albo nieusprawiedliwionego nie przystąpienia do egzaminu w ustalonym terminie, dziekan wyznaczy termin egzaminu poprawkowego.

Egzamin poprawkowy może się odbyć nie wcześniej, niż przed upływem jednego miesiąca i nie później niż po upływie trzech miesięcy od daty pierwszego egzaminu.

W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej z egzaminu dyplomowego w terminie poprawkowym, albo nieusprawiedliwionego nie przystąpienia do poprawkowego egzaminu dyplomowego, student zostaje skreślony z listy studentów.

 8. Ukończenie studiów i oceny

Ukończenie studiów następuje z chwilą złożenia egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym.

Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są: (1) średnia arytmetyczna wszystkich ocen z egzaminów i przedmiotów kończących się zaliczeniem, z wyjątkiem WF, z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego okresu studiów; (2) ocena z pracy dyplomowej; (3) ocena z egzaminu dyplomowego.

Ostateczny wynik studiów stanowi 60% oceny wymienionej w pkt. 1 oraz po 20% ocen wymienionych w pkt. 2 i 3.

W dyplomie ukończenia studiów wpisuje się ostateczny wynik studiów wyrównany zgodnie z zasadą:
1) do 3,25 - dostateczny,
2) 3,26 do 3,75 - dostateczny plus,
3) 3,76 do 4,25 - dobry,
4) 4,26 do 4,50 - dobry plus,
5) od 4,51 - bardzo dobry.

9. Informacje dodatkowe

Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają prawo do posiadania legitymacji studenckiej do dnia 31 października roku ukończenia studiów. Po upływie tego terminu student zwraca legitymację studencką do dziekanatu. Studenci studiów magisterskich zwracają legitymację studencką do dziekanatu w dniu złożenia egzaminu dyplomowego.

Zgodnie z art. 77 ust. 2 Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce uczelnia wydaje absolwentowi, w terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów, dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz ich 2 odpisy, w tym na wniosek studenta złożony do dnia ukończenia studiów: 1) odpis dyplomu w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim albo w innym języku obcym, w którym było prowadzone kształcenie na tych studiach; 2) odpis suplementu do dyplomu w języku angielskim albo w innym języku obcym, w którym było prowadzone kształcenie na tych studiach. Warunkiem otrzymania tłumaczenia odpisu dyplomu/suplementu bezpłatnie jest złożenie stosownego wniosku najpóźniej w dniu egzaminu dyplomowego. Do wniosku o wydanie odpisu dyplomu/suplemetu w języku obcym złożonego po terminie egzaminu dyplomowego należy dołączyć dowód wpłaty w odpowiedniej wysokości (w zależności od naboru studiów).

Wniosek o wydanie odpisu dyplomu/suplementu w języku obcym - dotyczy naboru od 2019/2020 - pobierz

Opracowano na podstawie:
a. Regulamin studiów Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego;
b. Zarządzenie Rektora Krakowskiej Akademii in. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Nr 19/2020 z dnia 6 marca 2020 r. w sprawie zasad składania i dopuszczania do obrony prac dyplomowych na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich;
c. Zarządzenie Rektora Krakowskiej Akademii in. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Nr 96/2020 z dnia 8 października 2020 r. w sprawie zasad weryfikacji efektów uczenia się określonych w programach studiów prowadzonego poza siedzibą uczelni z wykorzystaniem technologii informatycznych;
d. Zarządzenie Rektora Krakowskiej Akademii in. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Nr 99/2020 w sprawie zasad prowadzenia kształcenia oraz niektórych innych zasad funkcjonowania uczelni od 19 października 2020 r.;
e. Procedura dyplomowania na kierunku turystyka i rekreacja

Kontakt

Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych

Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek C, pok. 222, 224

mail.svgwpaism@afm.edu.pl

Biuro Dziekana ds. stopni naukowych

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek C, pok. 219

mgr Magdalena Torba

mail.svgmtorba@afm.edu.pl