Procedura organizacji praktyk studenckich
1. Cel i przedmiot procedury
Celem procedury jest określenie zasad realizacji praktyk studenckich na kierunkach studiów o profilu ogólnoakademickim. Przedmiotem procedury jest opis procesu odbywania praktyk studenckich przez studentów realizujących studia pierwszego i drugiego stopnia, studiów jednolitych magisterskich w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
2. Zakres stosowania procedury
Procedura obejmuje wszystkich studentów WPAiSM, którzy zobowiązani są do odbycia praktyki studenckiej w ramach studiów o profilu ogólnoakademickim.
3. Odpowiedzialność
3.1. Wydziałowa Komisja ds. Jakości Kształcenia.
3.2. Dziekan i Prodziekani WPAiSM.
3.3. Pełnomocnicy Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich.
4. Sposób postępowania
4.1. Praktyki studenckie stanowią integralną część procesu kształcenia i podlegają zaliczeniu.
4.2. Student zobowiązany jest odbyć praktykę w wymiarze określonym przez program studiów dla danego kierunku i rocznika.
4.3. Praktyka studencka musi być zrealizowana i zaliczona przed końcem ostatniego semestru studiów.
4.4. Praktyki mogą odbywać się w kraju i zagranicą, w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisana umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich, a także w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych zaproponowanych przez studenta, w tym także w takich, w których student pracuje zawodowo (także na podstawie umowy cywilnoprawnej), w których odbywa staż ze skierowania Urzędu Pracy lub wolontariat. Informacji na temat Przyjmujących Jednostek Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisaną umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich udziela właściwy Pełnomocnik ds. Praktyk Studenckich.
4.5. Za zgodą właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich dopuszcza się możliwość odbywania praktyk w formie zdalnej, o ile w danym przypadku możliwe będzie osiągnięcie w ten sposób założonych efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych wyrażonymi w karcie przedmiotu „Praktyka zawodowa”. Jednym z warunków wyrażenia zgody na odbycie praktyk w tej formie jest dysponowanie przez Przyjmującą Jednostkę Organizacyjną narzędziem do zdalnej łączności pomiędzy nią a studentem. Oceny spełnienia powyższych kryteriów dokonuje właściwy Pełnomocnik Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich podczas rozmowy (osobistej, telefonicznej bądź zdalnej) z przedstawicielem Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej objętej wnioskiem studenta o wyrażenie zgody na odbycie w niej praktyki w formie zdalnej. Przepisy niniejszej procedury, w szczególności te dotyczące zasad zaliczenia, stosuje się także do praktyk odbywanych w formie zdalnej.
4.6. Celem umożliwienia hospitacji praktyk, o której mowa w §2 ust. 3 Regulaminu, student, przed rozpoczęciem praktyk odbywanych w trybie §4 lub §5 ust. 1 Regulaminu, zobowiązany jest zgłosić właściwemu Pełnomocnikowi Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich, w jakim miejscu będzie je odbywał (nazwa, adres, telefon) oraz wskazać dane osoby wyznaczonej przez Przyjmującą Jednostkę Organizacyjną, która będzie pełniła rolę jego opiekuna podczas odbywania praktyk. W przypadku praktyk odbywanych w sądach i prokuraturach, imię i nazwisko opiekuna student jest zobowiązany wskazać niezwłocznie po uzyskaniu informacji o dokonanym przydziale.
4.7. Przed rozpoczęciem praktyk w prokuraturach okręgu krakowskiego (NA PODSTAWIE UMOWY RAMOWEJ PRAKTYKI TE MOGĄ ODBYWAĆ WYŁĄCZNIE STUDENCI NA KIERUNKU PRAWO) oraz w innych Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisaną umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich z wyjątkiem sądów okręgu krakowskiego, student powinien pobrać od właściwego dla danego kierunku Pełnomocnika Dziekana WPAiSM d.s. Praktyk Studenckich dziennik praktyk oraz skierowanie i na minimum miesiąc przed określonym w skierowaniu terminem rozpoczęcia praktyk zgłosić się do Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej. W pozostałych przypadkach przed rozpoczęciem praktyki student powinien pobrać od właściwego dla danego kierunku Pełnomocnika Dziekana WPAiSM d.s. Praktyk Studenckich dziennik praktyk oraz dwa egzemplarze druku Umowy o przyjęcie na studenckie praktyki zawodowe (zał. 1 do niniejszej procedury), podpisane przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest podpisanie przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich umowy o praktykę o innej treści niż przyjęty na uczelni wzór. W przypadku, gdy Przyjmująca Jednostka Organizacyjna proponuje zawarcie umowy o praktykę według swojego wzoru, student przed rozpoczęciem praktyki ma obowiązek przedłożyć tekst umowy Pełnomocnikowi Rektora ds. Praktyk Studenckich celem rozważanie przez niego możliwości zawarcia umowy o treści zaproponowanej przez Przyjmującą Jednostkę Organizacyjną, nie później niż na miesiąc przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyk.
4.8. Przed rozpoczęciem praktyki w sądzie okręgu krakowskiego student do końca listopada roku poprzedzającego rok, w którym ma odbyć się praktyka jest zobowiązany złożyć u właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich podanie o przyjęcia na praktykę do sądu (zał. 2 do niniejszej procedury), a następnie stawić się w wyznaczonym terminie na szkoleniu z zakresu ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, na którym to szkoleniu student podpisze wymagane przez Sąd Okręgowy w Krakowie oświadczenia oraz odbierze dziennik praktyk. Nieodbycie szkolenia i niepodpisanie stosownych dokumentów uniemożliwia odbycie praktyki w sądach okręgu krakowskiego. Student, który stawił się na szkoleniu, zadeklarował odbycie praktyki w sądach okręgu krakowskiego i został zgłoszony do Prezesa SO w Krakowie przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich jest zobowiązany do stawienia się na organizowanym przez SO w Krakowie spotkaniu organizacyjnym oraz do odbycia praktyki. Termin praktyk zostaje wyznaczony przez Prezesa SO w Krakowie. NA PODSTAWIE UMOWY RAMOWEJ POWYŻSZĄ PRAKTYKĘ MOGĄ ODBYWAĆ WYŁĄCZNIE STUDENCI IV i V ROKU NA KIERUNKU PRAWO.
4.9. Student powinien uzyskać zaliczenie praktyk przed końcem ostatniego semestru studiów. W tym celu powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z prawidłowo wypełnionym dziennikiem praktyk, prawidłowo wypełnionym indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem), jednym egzemplarzem Umowy o przyjęcie na studenckie praktyki zawodowe, podpisanym przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich oraz osobę upoważnioną do składania oświadczeń w imieniu Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej, w której student odbył praktykę oraz z wypełnioną przez siebie Ankietą Praktykanta dotyczącą odbytej praktyki (zał. 3 do niniejszej procedury) i wypełnioną Ankietą Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej (zał. 4 do niniejszej procedury). Powyższe stosuje się także do studentów, którzy odbywają praktykę w Przyjmującej Jednostce Organizacyjnej, w której student pracuje zawodowo (także na podstawie umowy cywilnoprawnej), w której odbywa staż ze skierowania Urzędu Pracy lub wolontariat, przy czym praktykę w takiej jednostce student może odbyć, jeśli uzyska uprzednią akceptację właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich na odbycie tam praktyki.
4.10. Student, który chce skorzystać z możliwości uzyskania zaliczenia na poczet praktyk działalności w Studenckiej Poradni Prawnej (nie więcej niż połowa godzin przewidzianych w programie studiów) powinien zgłosić się do Pełnomocnika z podaniem o zaliczenie działalności w Studenckiej Poradni Prawnej (zał. 5 do niniejszej procedury) na poczet praktyk, do którego załączy zaświadczenie opiekuna Studenckiej Poradni Prawnej oraz sporządzone przez siebie sprawozdanie z czynności podjętych w okresie, który zgodnie z podaniem ma być zaliczony na poczet praktyk.
4.11. Student, który odbył praktykę zgodną z kierunkiem kształcenia na innym kierunku lub studiując na innej uczelni wyższej może uzyskać na tej podstawie zaliczenie praktyki. W tym celu powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z podaniem o zaliczenie praktyki na podstawie praktyki odbytej na innym kierunku/innej uczelni wyższej, do którego załączy kopię dokumentu potwierdzającego otrzymanie zaliczenia praktyki na innym kierunku/uczelni wyższej, przedkładając oryginał do wglądu, oraz z prawidłowo wypełnionym indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem).
5. Analiza ankiet
Właściwy Pełnomocnik Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich dokonuje bieżącej analizy ankiet i po zakończeniu każdego roku akademickiego, w formie pisemnej, przedstawia swoje wnioski Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia WPAiSM.
6. Hospitacja
Hospitacja praktyk, o której mowa w §2 ust. 3 Regulaminu, jest przeprowadzana w formie rozmowy (osobiście, telefonicznie lub zdalnie) z opiekunem praktyk wyznaczonym przez Przyjmującą Jednostkę Organizacyjną. Z rozmowy tej właściwy Pełnomocnik Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich sporządza notatkę, w której koncentruje się na istotnych z punktu widzenia celów hospitacji (określonych w Regulaminie) wnioskach wynikających z przeprowadzonej rozmowy, wskazując imię i nazwisko studenta oraz nazwę Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej, a także imię, nazwisko i funkcję wyznaczonego przez nią opiekuna studenta oraz datę hospitacji. Ogólną informację o przeprowadzonych hospitacjach właściwy Pełnomocnik Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich po zakończeniu każdego roku akademickiego przedstawia Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia WPAiSM.
7. Podstawa prawna
7.1. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668 ze zm.)
7.2. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. Dz.U. 2018 poz. 1861 ze zm.).
7.3. Statut Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
7.4. Regulamin studiów Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
7.5. Regulamin organizacji i odbywania obowiązkowych praktyk na WPAiSM w ramach studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim.
8. Załączniki:
Załącznik nr 1 Umowa o przyjęcie na praktyki
Załacznik nr 2 Podanie o przyjęcia na praktykę do sądu;
Załącznik nr 3 Wzór ankiety, którą wypełnia student po zakończeniu praktyki;
Załącznik nr 4 Wzór ankiety, którą wypełnia Przyjmująca Jednostka Organizacyjna po zakończeniu przez studenta praktyki;
Załącznik nr 5 Podanie o zaliczenia pracy zawodowej/działalności w Studenckiej Poradni Prawnej na poczet praktyk
1. Cel i przedmiot procedury
Celem procedury jest określenie zasad realizacji praktyk studenckich na kierunkach studiów o profilu ogólnoakademickim. Przedmiotem procedury jest opis procesu odbywania praktyk studenckich przez studentów realizujących studia pierwszego stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe w formie stacjonarnej i niestacjonarnej.
2. Zakres stosowania procedury
Procedura obejmuje wszystkich studentów WPAiSM, którzy zobowiązani są do odbycia praktyki studenckiej w ramach studiów o profilu ogólnoakademickim.
3. Odpowiedzialność
3.1. Wydziałowa Komisja ds. Jakości Kształcenia.
3.2. Dziekan i Prodziekani WPAiSM.
3.3. Pełnomocnicy Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich.
4. Sposób postępowania
4.1. Praktyki studenckie stanowią integralną część procesu kształcenia i podlegają zaliczeniu.
4.2. Student zobowiązany jest odbyć praktykę w wymiarze określonym przez program studiów dla danego kierunku i rocznika.
4.3. Praktyka studencka musi być zrealizowana i zaliczona przed końcem ostatniego semestru studiów, z tym, że program studiów lub plan studiów może przewidywać inny termin odbycia praktyki.
4.4. Praktyki mogą odbywać się w kraju i zagranicą, w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisana umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich, a także w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych zaproponowanych przez studenta. Informacji na temat Przyjmujących Jednostek Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisaną umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich udziela właściwy Pełnomocnik ds. Praktyk Studenckich.
4.5. Przed rozpoczęciem praktyk w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisaną umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich, student powinien pobrać od właściwego dla danego kierunku Pełnomocnika Dziekana WPAiSM d.s. Praktyk Studenckich dziennik praktyk oraz skierowanie (uprzednio składa podanie o skierowanie na praktykę studencką – załącznik nr 1 do niniejszej procedury), dwa kwestionariusza ankiety (załączniki 2 lub 3 i 4 lub 5 do niniejszej procedury) i na minimum miesiąc przed określonym w skierowaniu terminem rozpoczęcia praktyk zgłosić się do Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej. W pozostałych przypadkach przed rozpoczęciem praktyki student powinien pobrać od właściwego dla danego kierunku Pełnomocnika Dziekana WPAiSM d.s. Praktyk Studenckich dziennik praktyk oraz dwa egzemplarze druku Umowy o przyjęcie na studenckie praktyki zawodowe, podpisane przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich i dwa kwestionariusza ankiety (załączniki 2 i 4 lub 3 i 5 do niniejszej procedury) . W uzasadnionych przypadkach możliwe jest podpisanie przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich umowy o praktykę o innej treści niż przyjęty na uczelni wzór. W przypadku, gdy Przyjmująca Jednostka Organizacyjna proponuje zawarcie umowy o praktykę według swojego wzoru, student przed rozpoczęciem praktyki ma obowiązek przedłożyć tekst umowy Pełnomocnikowi Rektora ds. Praktyk Studenckich celem rozważanie przez niego możliwości zawarcia umowy o treści zaproponowanej przez Przyjmującą Jednostkę Organizacyjną, nie później niż na miesiąc przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyk.
4.6. Student powinien uzyskać zaliczenie praktyk przed końcem ostatniego semestru studiów lub, jeśli wynika to z programu studiów przed końcem semestru przewidzianego na realizację semestru. W tym celu powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z prawidłowo wypełnionym dziennikiem praktyk, prawidłowo wypełnionym indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem), jednym egzemplarzem Umowy o przyjęcie na studenckie praktyki zawodowe, podpisanym przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich oraz osobę upoważnioną do składania oświadczeń w imieniu Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej, w której student odbył praktykę oraz z wypełnioną przez siebie Ankietą Praktykanta dotyczącą odbytej praktyki i wypełnioną Ankietą Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej.
4.7. Student, który chce skorzystać z możliwości uzyskania zaliczenia na poczet praktyk pracy zawodowej (także na podstawie umowy cywilnoprawnej), własnej działalności gospodarczej, stażu lub wolontariatu powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z podaniem o zaliczenie pracy zawodowej na poczet praktyk (zał. 6 lub 7 do niniejszej procedury), do którego załączy kopię zaświadczenia o zatrudnieniu/odbyciu stażu/wolontariatu wraz z informację o wykonywanych czynnościach (lub dokumentów potwierdzających fakt prowadzenia własnej działalności gospodarczej), przedkładając ich oryginały do wglądu, i z prawidłowo wypełnionym indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem).
4.8. Student, który odbył praktykę zgodną z kierunkiem kształcenia na innym kierunku lub studiując na innej uczelni wyższej może uzyskać na tej podstawie zaliczenie praktyki. W tym celu powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z podaniem o zaliczenie praktyki na podstawie praktyki odbytej na innym kierunku/innej uczelni wyższej, do którego załączy kopię dokumentu potwierdzającego otrzymanie zaliczenia praktyki na innym kierunku/uczelni wyższej, przedkładając oryginał do wglądu, oraz z prawidłowo wypełnionym indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem).
5. Analiza ankiet
Właściwy Pełnomocnik Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich dokonuje bieżącej analizy ankiet i raz do roku (w formie pisemnej) przedstawia swoje wnioski Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia WPAiSM.
6. Podstawa prawna
6.1. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668 ze zm.)
6.2. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. Dz.U. 2018 poz. 1861 ze zm.).
6.3. Statut Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
6.4. Regulamin studiów KUniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
6.5. Zarządzenie Rektora Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Nr 26/2019 z dnia 9 lipca 2019 r
6.6. Regulamin studenckich praktyk zawodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
7. Załączniki:
Załącznik nr 1 Podanie o skierowanie na praktyki studenckie
Załącznik nr 2 Wzór ankiety, którą wypełnia student po zakończeniu praktyki (wersja polska)
Załącznik nr 3 Wzór ankiety, którą wypełnia student po zakończeniu praktyki (wersja angielska)
Załącznik nr 4 Wzór ankiety, którą wypełnia Przyjmująca Jednostka Organizacyjna po zakończeniu przez studenta praktyki (wersja polska)
Załącznik nr 5 Wzór ankiety, którą wypełnia Przyjmująca Jednostka Organizacyjna po zakończeniu przez studenta praktyki (wersja angielska)
Załącznik nr 6 Podanie o zaliczenia pracy zawodowej/stażu na poczet praktyk studenckich (wersja polska)
Załącznik nr 7 Podanie o zaliczenia pracy zawodowej/stażu na poczet praktyk studenckich (wersja angielska)
1. Cel i przedmiot procedury
Celem procedury jest określenie zasad realizacji praktyk studenckich na kierunkach studiów o profilu praktycznym. Przedmiotem procedury jest opis procesu odbywania praktyk studenckich przez studentów realizujących studia pierwszego stopnia na kierunku turystyka i rekreacja.
2. Zakres stosowania procedury
Procedura obejmuje wszystkich studentów WPAiSM, którzy zobowiązani są do odbycia praktyki studenckiej w ramach studiów o profilu praktycznym.
3. Odpowiedzialność
3.1. Wydziałowa Komisja ds. Jakości Kształcenia.
3.2. Dziekan i Prodziekani WPAiSM.
3.3. Pełnomocnicy Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich.
4. Sposób postępowania
4.1. Praktyki studenckie stanowią integralną część procesu kształcenia i podlegają zaliczeniu.
4.2. Student zobowiązany jest odbyć praktykę w wymiarze określonym przez program studiów dla danego kierunku i rocznika.
4.3. Praktyka studencka musi być zrealizowana i zaliczona przed końcem ostatniego semestru studiów, z tym, że program studiów lub plan studiów może przewidywać inny termin odbycia praktyki.
4.4. Praktyki mogą odbywać się w kraju i zagranicą, w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisana umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich oraz w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych zaproponowanych przez studenta, w tym również takich, w których: student pracuje zawodowo (także na podstawie umowy cywilnoprawnej), odbywa staż lub wolontariat. Informacji na temat Przyjmujących Jednostek Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisaną umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich udziela właściwy Pełnomocnik ds. Praktyk Studenckich.
4.5. Za zgodą właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich dopuszcza się możliwość odbywania praktyk w formie zdalnej, o ile w danym przypadku możliwe będzie osiągnięcie w ten sposób zgodności przebiegu praktyki z efektami kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych wyrażonymi w karcie przedmiotu „Praktyka zawodowa”. Jednym z warunków wyrażenia zgody na odbycie praktyk w tej formie jest dysponowanie przez Przyjmującą Jednostkę Organizacyjną narzędziem do zdalnej łączności pomiędzy nią a studentem. Oceny spełnienia powyższych kryteriów dokonuje właściwy Pełnomocnik Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich podczas rozmowy (osobistej, telefonicznej bądź zdalnej) z przedstawicielem Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej objętej wnioskiem studenta o wyrażenie zgody na odbycie w niej praktyki w formie zdalnej. Przepisy niniejszej procedury, w szczególności te dotyczące zasad zaliczenia, stosuje się także do praktyk odbywanych w formie zdalnej.
4.6. Przed rozpoczęciem praktyk w Przyjmujących Jednostkach Organizacyjnych, z którymi uczelnia ma podpisaną umowę o stałej współpracy w zakresie praktyk studenckich, student powinien pobrać od właściwego dla danego kierunku Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich dziennik praktyk oraz skierowanie (uprzednio składa podanie o skierowanie na praktykę studencką – załącznik nr 1 do niniejszej procedury) i na minimum miesiąc przed określonym w skierowaniu terminem rozpoczęcia praktyk zgłosić się do Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej. W pozostałych przypadkach przed rozpoczęciem praktyki student powinien pobrać od właściwego dla danego kierunku Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich dziennik praktyk oraz dwa egzemplarze druku Umowy o przyjęcie na studenckie praktyki zawodowe, podpisane przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich i dwa kwestionariusza ankiety (załączniki 2 i 3 lub 2 i 4 do niniejszej procedury). W uzasadnionych przypadkach możliwe jest podpisanie przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich umowy o praktykę o innej treści niż przyjęty na uczelni wzór. W przypadku, gdy Przyjmująca Jednostka Organizacyjna proponuje zawarcie umowy o praktykę według swojego wzoru, student przed rozpoczęciem praktyki ma obowiązek przedłożyć tekst umowy Pełnomocnikowi Rektora ds. Praktyk Studenckich celem rozważanie przez niego możliwości zawarcia umowy o treści zaproponowanej przez Przyjmującą Jednostkę Organizacyjną, nie później niż na miesiąc przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyk.
4.7. Student powinien zaliczyć praktyki nie później niż do końca ostatniego semestru studiów, z tym, że program studiów lub plan studiów może przewidywać inny termin odbycia praktyki. W uzasadnionych przypadkach dziekan może wyrazić zgodę na odbycie przez studenta praktyki w innym terminie niż przewidziany w programie studiów i planie studiów. Zaliczenie obowiązkowej praktyki jest traktowane na równi z zaliczeniem każdego obowiązkowego przedmiotu. W celu uzyskania zaliczenia praktyki student powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z prawidłowo wypełnionym dziennikiem praktyk, prawidłowo wypełnionym indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem), jednym egzemplarzem Umowy o przyjęcie na studenckie praktyki zawodowe, podpisanym przez Pełnomocnika Rektora ds. Praktyk Studenckich oraz osobę upoważnioną do składania oświadczeń w imieniu Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej, w której student odbył praktykę oraz z wypełnioną przez siebie Ankietą Praktykanta dotyczącą odbytej praktyki i wypełnioną Ankietą Przyjmującej Jednostki Organizacyjnej.
4.8. Student odbywający praktykę w Przyjmującej Jednostce Organizacyjnej, w której pracuje zawodowo (także na podstawie umowy cywilnoprawnej), stażu lub wolontariatu powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z podaniem o zaliczenie pracy zawodowej na poczet praktyk (zał. 5 do niniejszej procedury), do którego załączy kopię zaświadczenia o zatrudnieniu/odbyciu stażu/wolontariatu wraz z informację o wykonywanych czynnościach(lub dokumentów potwierdzających fakt prowadzenia własnej działalności gospodarczej), przedkładając ich oryginały do wglądu, a także z uzupełnionym dziennikiem praktyk, Ankietą Praktykanta i Ankietą Jednostki Przyjmującej oraz indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem).
4.9. Student, który odbył praktykę zgodną z kierunkiem kształcenia na innym kierunku lub studiując na innej uczelni wyższej może uzyskać na tej podstawie zaliczenie praktyki. W tym celu powinien zgłosić się do właściwego Pełnomocnika Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich z podaniem o zaliczenie praktyki na podstawie praktyki odbytej na innym kierunku/innej uczelni wyższej, do którego załączy kopię dokumentu potwierdzającego otrzymanie zaliczenia praktyki na innym kierunku/uczelni wyższej, przedkładając oryginał do wglądu, oraz z prawidłowo wypełnionym indeksem (w przypadku naborów studiujących z indeksem).
5. Analiza ankiet.
Właściwy Pełnomocnik Dziekana WPAiSM ds. Praktyk Studenckich dokonuje bieżącej analizy ankiet i po zakończeniu każdego roku akademickiego (w formie pisemnej) przedstawia swoje wnioski Wydziałowej Komisji ds. Jakości Kształcenia WPAiSM.
6. Podstawa prawna
6.1. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1668 ze zm.)
6.2. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. Dz.U. 2018 poz. 1861 ze zm.).
6.3. Statut Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
6.4. Regulamin studiów Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
6.5. Zarządzenie Rektora Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Nr 26/2019 z dnia 9 lipca 2019 r
6.6 Regulamin studenckich praktyk zawodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
7. Załączniki:
Załącznik nr 1 Podanie o skierowanie na praktyki studenckie
Załącznik nr 2 Wzór ankiety, którą wypełnia student po zakończeniu praktyki (wersja polska)
Załącznik nr 3 Wzór ankiety, którą wypełnia Przyjmująca Jednostka Organizacyjna po zakończeniu przez studenta praktyki (wersja polska)
Załącznik nr 4 Wzór ankiety, którą wypełnia Przyjmująca Jednostka Organizacyjna po zakończeniu przez studenta praktyki (wersja angielska)
Załącznik nr 5 Podanie o zaliczenia pracy zawodowej/stażu na poczet praktyk studenckich