Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych

Dalsze stadia w otwartym przewodzie doktorskim

1. Złożenie rozprawy doktorskiej

Kandydat do stopnia doktora jest zobowiązany do przedłożenia kompletnej rozprawy doktorskiej w terminie nie dłuższym niż trzy lata od daty wszczęcia przewodu doktorskiego.
Rozprawa doktorska powinna stanowić oryginalne rozwiązanie problemu naukowego oraz wykazywać ogólną wiedzę teoretyczną kandydata w danej dyscyplinie naukowej i umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej.
Doktorant przedkłada rozprawę promotorowi 5 egzemplarzach w wersji papierowej (1 egzemplarz jednostronny, 4 egzemplarze dwustronne) oraz 3 w wersji elektronicznej. Rozprawa doktorska powinna być opatrzona streszczeniem (wersja papierowa i elektroniczna) w języku polskim i w języku angielskim. Promotor przedstawia ją wraz ze swoją pisemną opinią dziekanowi wydziału.

Wzór strony tytułowej rozprawy doktorskiej - pobierz

2. Egzaminy doktorskie

Przed przyjęciem rozprawy doktorskiej przez radę wydziału i dopuszczeniem jej do publicznej obrony kandydat do stopnia doktora zobowiązany jest złożyć egzaminy doktorskie w zakresie:
a) dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej;
b) dyscypliny dodatkowej
Doktorant może zaproponować dyscyplinę, wybraną spośród dyscyplin naukowych: filozofia lub ekonomia. Egzamin z dyscypliny dodatkowej powinien wykazać znajomość podstawowych problemów tej dyscypliny. Zakres egzaminu z dyscypliny dodatkowej nie może mieścić się w obszarze nauki należącym do szeroko rozumianej dyscypliny podstawowej
c) języka obcego nowożytnego
Językiem obcym nowożytnym powinien być język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański lub rosyjski. W przypadku gdy doktorantem ubiegającym się o stopień doktora jest obcokrajowiec, dla którego wskazany wyżej język jest językiem ojczystym, rada wydziału może zgodzić na składanie egzaminu z języka polskiego jako języka obcego.
Egzamin z języka obcego nowożytnego powinien uwzględniać następujące elementy: rozumienie znaczenia głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne z zakresu jej specjalności tj. z uwzględnieniem specjalistycznej terminologii prawniczej, porozumiewanie się językiem na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka, nie powodując przy tym napięcia u którejkolwiek ze stron, w szerokim zakresie tematów- formułowanie przejrzystych i szczegółowych wypowiedzi ustnych lub pisemnych, a także prezentację własnego stanowiska w sprawach będących przedmiotem dyskusji, rozważając wady i zalety różnych rozwiązań.
Kandydat do stopnia doktora, który przedstawił certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego (wykaz certyfikatów- zobacz) jest zwolniony z egzaminu doktorskiego w zakresie nowożytnego języka obcego.

Doktorant przedkłada wniosek w przedmiocie egzaminów doktorskich (określenie dyscyplin, wybór języka, powołanie komisji do przeprowadzenia egzaminów) promotorowi.
Promotor przedstawia wniosek wraz z rozprawą doktorską oraz swoją opinią Dziekanowi w nieprzekraczalnym terminie na 14 dni przed planowanym terminem posiedzenia rady wydziału (terminy ogłaszane w zakładce: Seminaria doktorskie/Aktualności).

3. Recenzja rozprawy doktorskiej

W przewodzie doktorskim powołuje się co najmniej dwóch recenzentów. Nie mogą oni być pracownikami jednostki, w której jest zatrudniony kandydat do stopnia doktora oraz nie mogą być członkami rady wydziału, na którym jest prowadzony przewód doktorski. Recenzentów powołuje się spośród osób posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego w zakresie dyscypliny odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej lub dyscypliny pokrewnej. Recenzentem rozprawy doktorskiej może być także osoba będąca pracownikiem zagranicznej szkoły wyższej lub instytucji naukowej, nie posiadająca stopnia doktora habilitowanego, ani uprawnień równoważnych, jeśli rada wydziału uzna, że jest ona wybitnym znawcą problematyki, której dotyczy rozprawa doktorska. Recenzentów powołuje rada wydziału na wniosek dziekana złożony po otrzymaniu kompletnej rozprawy doktorskiej wraz z opinią promotora.
Recenzja rozprawy doktorskiej zawiera szczegółowo uzasadnioną ocenę, czy rozprawa spełnia warunki określone w art. 13 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z dnia 16 kwietnia 2003 r. z późn. zm.).
Recenzje należy przedstawić w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania wniosku o jej sporządzenie. W uzasadnionych przypadkach rada wydziału może przedłużyć ten termin o jeden miesiąc.
Recenzje rozprawy doktorskiej podlegają upublicznieniu na stronie internetowej wydziału, ponadto dziekan przekazuje recenzje w formie elektronicznej do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
Po uzyskaniu przez doktoranta pozytywnych recenzji i zdaniu egzaminów doktorskich, promotor kieruje za pośrednictwem Dziekana wniosek do rady wydziału o podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rozprawy doktorskiej i dopuszczenia jej do publicznej obrony. Po zapoznaniu się z rozprawą doktorską oraz opiniami promotora i recenzentów rada wydziału podejmuje uchwały w w/w kwestiach i ustala termin publicznej obrony rozprawy doktorskiej.

Kontakt

Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych

Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek C, pok. 222, 224

mail.svgwpaism@afm.edu.pl

Biuro Dziekana ds. stopni naukowych

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek C, pok. 219

Kierownik biura mgr Magdalena Torba

mail.svgmtorba@afm.edu.pl