Wydarzenia i Konferencje
Projekcje filmów w ramach wystawy "Rosenburg"
21.11.2019
Zapraszamy na projekcie filmów w ramach wystawy "Rosenburg - Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości Niemiec w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości".
Pokazy zostaną poprzedzone prelekcjami.
Wstęp wolny.
"Labirynt Kłamstw", 21 listopada 2019 r., godz. 9.00-13.00, s. B008
tytuł orginalny "Im Labyrinth des Schweigens" reż. Giulio Ricciarelli, Niemcy 2014
Film opowiada o powojennych Niemczech w okresie odbudowy i powojennego cudu gospodarczego. Podczas jednego z procesów na sali sądowej zostaje rozpoznany dawny strażnik obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nie wzbudza to jednak większego zainteresowania wymiary sprawiedliwości. Jedynie młody adwokat, Johann Radmann, wbrew woli przełożonych, postanawia zbadać sprawę. Natrafia jednak na opór środowiska. Zajmując się gromadzeniem dowodów młody Radmann podejmuje więc samotną walkę o ujawnienie prawdy. Wsparcie zyskuje jedynie ze strony prokuratora generalnego, Fritza Bauera.
"Fritz Bauer kontra państwo", 22 listopada 2019 r., godz. 17.00-20.30, s. A049
tytuł orginalny "Der Staat gegen Fritz Bauer" reż. Lars Kraume, Niemcy 2015
Film przedstawia sylwetkę i ważny fragment działalności nieustępliwego prokuratora, który odegrał znaczącą rolę w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie n. Menem (1963-1965) i wydatnie przyczynił się do skazania wielu winnych Holocaustu. Fritz Bauer wierzył, że „młode pokolenie w Niemczech jest gotowe, by poznać całą historię, całą prawdę”, której przezwyciężenie przychodziło generacji rodziców z wielkim trudem.
"Epilog Norymberski", 28 listopada 2019 r., godz. 11.00-14.00, s. B008
reż. Jerzy Antczak, Polska 1969
Film stanowi zapis spektaklu, który został zrealizowany na podstawie dokumentów z procesu norymberskiego, który alianci wytoczyli czołowym politykom i dowódcom Trzeciej Rzeszy, oskarżonym o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Pokazuje on przebieg rozprawy, która toczyła się od 20 listopada 1945 r. do 1 października 1946 r. przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze i zakończyła się skazaniem 12 oskarżonych na karę śmierci. Przedstawienie z udziałem czołówki aktorów polskich, uznano za jedno z najciekawszych osiągnięć TVP. W wersji filmowej dodane zostały sceny rozmów więźniów (zbrodniarzy przeciwko ludzkości) z psychiatrą amerykańskim, dr. Gilbertem. Film jest poruszającą rekonstrukcją historycznego procesu, a zarazem przejmującym studium zbrodni.