Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rola biegłego w wymiarze sprawiedliwości”

25.06.2024

20-21 czerwca 2024 odbyła się konferencja naukowa „Rola biegłego w wymiarze sprawiedliwości”. Konferencja była inicjatywą Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Przynajmniej dwie inspiracje legły u podstaw organizacji Konferencji: z jednej strony docierające coraz częściej ze strony przedstawicieli praktyki uwagi krytyczne dotyczące kompetencji osób wpisanych na sądowe listy biegłych, jakości sporządzanych przez nich opinii, jak również nadmiernego wpływu tychże opinii na rozstrzygnięcia zapadłe w toczących się sprawach; z drugiej strony - doniesienia prasowe informujące o przygotowywaniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu ustawy regulującej kompleksowo problematykę roli i pozycji biegłych w polskim systemie prawnym.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar.

Przedstawione w czasie obrad referaty dotyczyły miedzy innymi roli biegłego w postępowaniu karnym, cywilnym, w sprawach rodzinnych i nieletnich, znaczenia standardów etycznych w pracy biegłego, czy wpływu nowych technologii na prace biegłych sądowych.

Więcej informacji o konferencji znajdziecie Państwo na: https://konferencje.uafm.edu.pl/konferencje-naukowe/ogolnopolska-konferencja-naukowa-rola-bieglego-w-wymiarze-sprawiedliwosci-53.html