Ogólnopolska Konferencja Naukowa: IP w dobie kryzysu. Prawa własności intelektualnej w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowym

21.11.2023

W dniach 17-18 listopada 2023 r. obradowali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej "IP w dobie kryzysu. Prawa własności intelektualnej w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowym i restrukturyzacyjnym”. Organizatorem konferencji była Krakowska Akademia. Konferencja odbyła się w ramach inicjatywy Krakowskie Konferencje Naukowe.

Inspiracją dla zorganizowania konferencji stały się liczne problemy praktyczne związane z ustaleniem losów praw własności intelektualnej w przypadku upadłości lub likwidacji podmiotów gospodarczych, do których prawa te należą. Stan ten jest przede wszystkim pokłosiem długotrwałego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 a także późniejszą postępującą inflacją. Powszechnie wiadomo, że doprowadziły one do olbrzymich strat wśród polskich przedsiębiorców oraz upadłości wielu z nich. Ucierpieli przedstawiciele niemalże każdej branży, w szczególności zaś gastronomii, turystyki, hotelarstwa i branży rozrywkowej. W efekcie zwiększyło to drastycznie ilość prowadzonych postępowań egzekucyjnych i restrukturyzacyjnych, jak również - w skrajnych przypadkach - upadłościowych. Jednocześnie po raz kolejny okazało się, że prawa do dóbr niematerialnych, takich jak utwory, znaki towarowe, wzory przemysłowe czy wynalazki, stanowią niezwykle istotną część w/w przedsiębiorstw. Część, która dodatkowo rodzi olbrzymie problemy praktyczne związane z prawnymi aspektami rozporządzenia nią i korzystania z niej przez komorników, syndyków i doradców restrukturyzacyjnych.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie Państwo na stronie konferencji: https://konferencjaip.ka.edu.pl/ oraz Fotoreportaże / Konferencje - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego