Wydarzenia i Konferencje
"Badania poligraficzne w Europie Środkowej i Wschodniej po 1990 roku"
12.06.2017
W dniach 12-13 czerwca 2017 r. odbędzie się Międzynarodowa konferencja naukowa "Badania poligraficzne w Europie Środkowej i Wschodniej po 1990 roku". Konferencja towarzyszy XVII Konferencji Naukowej "Państwo, Gospodarka, Społeczeństwo".
Od lat 90. XX wieku badania poligraficzne stały się popularne w krajach byłego ZSRR, a także w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce , badania poligraficzne wykonywano na potrzeby procesu karnego po niezbyt udanych pierwszych próbach początku lat 60., od końca lat 70. już rutynowo. Jednak dopiero po 1989 roku, badania te zostały ustawowo wprowadzone do procedur rekrutacyjnych służb policyjnych i specjalnych. Zmieniła się także praktyka wykorzystania takich badań w procesie karnym. Spowodowane to było po pierwsze wejściem w życie kodeksu postępowania karnego z 1997 roku, a później jego nowelizacją z roku 2003, kiedy dopuszczalność takich badań została zagwarantowana przepisami kodeksu, a nadto nieskrępowany kontakt z nauką Zachodu, zwłaszcza z nauka amerykańską.
Równocześnie otworzył się, przez nikogo nie kontrolowany rynek prywatnych usług z tego zakresu. Podobne zmiany zachodziły w tym czasie w innych państwach regionu.
Zmienił się status prawny takich badań w procesie karnym, rozszerzyła się sfera prywatnych usług w zakresie badań poligraficznych. Równocześnie, liczba badań naukowych, tak w zakresie podstawowym, dotyczącym podstaw badań poligraficznych, jak i analiz praktyki . Rodzi to z jednej strony nadzieje, na usprawnienie procesu karnego, z drugiej zaś, przez nikogo nie kontrolowany zakres usług w tej dziedzinie zagraża prawom i wolnościom człowieka.
Celem Konferencji jest wymiana informacji i doświadczeń w zakresie prawnej reglamentacji badań poligraficznych, praktyki ich stosowania w procesie karnym (zwłaszcza w śledztwie), w prywatnym biznesie, a także badań naukowych z tego zakresu.
Pliki do pobrania
- Program [ .pdf ]